A népszerű Vágymágusok sorozat folytatódott, megjelent a sorozat harmadik kötete is, mely A gyógyítók címet viseli. Habár eredetileg On Sai írónő trilógiának tervezte a Vágymágusokat, a harmadik kötet mégsem az utolsó, minimum még egy részre biztosan számíthatunk. A gyógyítók a Könyvmolyképző Kiadó Vörös pöttyös sorozatában jelent meg 2022-ben.
A Vágymágusok első kötetét, az Álruhábant nagyon szerettem, és bár a második kötet, A két herceg egy kicsivel kevésbé tetszett – mivel néhány felvetett téma miatt kérdések maradtak bennem -, de azt is szívesen olvastam, így a harmadikat is izgatottan vártam.
Ez a kötet, mint a címe is mutatja, a Vágymágusok világának gyógyítóit mutatja be, akik közé Riannának, a főhősnőnek is sikerült bekerülnie. Mivel az előző kötetben pont a gyógyítók tevékenységének ábrázolásával, és a túl könnyed kezelésével volt problémám, így örülök, hogy ezt a kérdéskört ez a kötet részletesen, és kellően árnyaltan, a negatívumokat is megfelelő súllyal kezelte. (Ebben a világban csupán férfi gyógyítók léteznek, ezért nőket és férfiakat is ők tudnak gyógyítani, méghozzá szexuális aktussal, amibe elvileg mind a két félnek bele kell egyeznie.) Habár ez egy ifjúsági kötet, ez egy a szexuális beleegyezés témája mindenképpen fontos, amit az előző kötetben nem éreztem igazán jól és helyén kezelve, itt viszont kellő alapossággal járja körbe a témát, és megfelelően rávilágít a beleegyezés és beleegyezési képesség fontosságára.
A harmadik kötet egyébként pontosan ott veszi fel a fonalat, ahol a második – függő véggel – abbamaradt. Rianna mindeddig sikeresen titkolta, hogy lány. Férfiként mozog a seregben, de ami fájóbb, hogy a herceg, Lidérc is még mindig férfiként látja, és ez meghatározza a jövőjüket. Közben a máguskatonák és a gyógyítók útra kelnek a harctér és az ellenség felé, és köztük van Rianna is, aki üldözött szipolyként meglapul a gyógyítók között. Rianna körül egyre szorul a hurok, meg kellene lapulnia, azonban továbbra is képtelen elviselni az igazságtalanságot, és ezért képes kockára tenni mindent, akár az életét is.
A történet most is rendkívül fordulatos, lendületes, teli izgalmas jelenettel, kibogozni való rejtéllyel, és rendkívül sok csavarral. Az olvasó egy percig sem unatkozhat, a történet végig fenntartja a körömrágós feszültséget, és egészen magába szippant. Emellett itt is élvezhetjük On Sai üde, játékos humorát, ami igazán egyedivé és szerethetővé teszi a köteteit.
Ebben a kötetben folytatódik a Vágymágusok világának további építése is, egyre több és több dolog derül ki erről a férfiak uralta világról, mágiájának működéséről, múltjának történelméről és a titokzatos ellenségről is, amely mintha egy egész más alapokon nyugvó társadalom lenne. On Sai világépítése lenyűgöző, és mindig tartogat valami újabb meglepetést.
A világ mellett a kötet karakterei is tartogatnak újabb meglepetéseket, ebben a kötetben Roan, Delon és Erdon herceg is tartogat meglepetéseket. A két főhős, Rianna és Lidérc, pedig még mindig pont olyan szerethetőek, mint eddig.
Ebben a kötetben is nagyon sok fontos társadalmi és nőjogi kérdés felmerül, amelyek – egy részére – a kötet megpróbál választ is adni. Itt is – az előző kötetekhez hasonlóan – fontos téma a női egyenjogúság, de most becsatlakozik mellé, a merev és igazságtalan társadalmi hierarchia kérdése is: kinek ér többet az élete? kevesebbet ér-e, aki szegény? miért van több joga, egy nemesnek? Ezek mind rendkívül fontos problémák, amit a kötet remekül bemutat. És szóba kerül a már említett szexuális beleegyezés kérdése a gyógyítók kapcsán, és ezzel kapcsolatban a szexualitás más kérdéskörei is felmerülnek. Ezeknek a többségét szintén sikerül árnyaltan és megfelelő érzékenységgel bemutatni, egyet kivéve. Felmerül a szexualitás és az erőszak összekapcsolódásának problémája, és úgy érzem, ezt a fontos, és érzékeny témát megint csak túlságosan gyorsan, és felületesen kezeli a kötet. Felveti a témát, felvet ezzel kapcsolatban néhány kérdést, majd némi humorra gyorsan el is üti. Úgy érzem, ha már felmerül egy ilyen kemény téma, akkor érdemes lenne alaposan és kellően körbejárni, és mivel ifjúsági kötetben szerepel, némi megoldási javaslatot is felvetni.
Összességében azonban A gyógyítók remek kötet, ami valóban képes beszippantani, és a lapokhoz szegezni az olvasót. Izgalmas, fordulatos, sokszor torokszorító, máskor pedig üdítően humoros, ráadásul valóban fontos társadalmi kérdéseket és tabukat feszeget, amelyek az ifjú olvasókat is közelről érinthetik. És természetesen ez a kötet is olyan függővéggel ér véget, ami miatt az ember tűkön ülve várja a folytatást.