Nyár, bor, kultúra. Ez kell egy igazán tökéletes estéhez, s ezt kínálta nekünk júliusban a Magyar Nemzeti Galéria a Borszerdákkal. Egy nagyszerű alkalom, amikor két kultúra, a festészeté és a boré találkozik, s közösen új élményt és összhangot hoznak létre. A különleges eseménysorozat a múlt szerdán egy Picasso inspirálta esttel ért véget, amin mi is ott voltunk.
Az utolós Borszerda-estre már napokkal előre minden jegy elkelt, ezzel is mutatva az eseménysorozat rendkívüli népszerűségét. A négy alkalom közül kettő Mondiglianihoz, kettő pedig Picassóhoz kapcsolódott, így a záróest fókuszában is Picasso állt. A borok természetesen minden esten a témához kapcsolódtak. Ez alkalommal Mácsai Ilona sommelier gondoskodott a borkínálatáról, aki szerint mindenképpen érdekes találkozása ez a gasztronómiának, borászatnak és a művészetnek. Elmesélte, hogy előző alkalommal Picasso származásához híven spanyol és francia borokkal igyekezett megismertetni a vendégeket, most pedig a festőzseni személyisége volt az ihletadó. Azért esett a választása Légli Géza borászra és a Kislaki Bormanufaktúrára, mivel hasonlóan markáns és meghatározó személyiségeknek tartja őket, és ezenkívül Légli hosszú időn keresztül keramikus művészként alkotott, mielőtt a borászatnak szentelte volna az idejét. Így a vendégek ezúttal a Kislaki Bormanufaktúra kiváló borait kóstolhatták meg, és ráadásul igen nagy sikert is arattak, mivel az egész este alatt hosszú sorok kígyóztak a bárpult előtt.
Sajnos Légli Géza borász végül nem tudott eljönni, ezért Mácsai Ilona Csapody Bencét hívta meg, akinek kutatási területe a balatoni gasztroturizmus. Az est bevezetéseként egy közös beszélgetést folytattak a balatoni borászatról, gasztronómiáról, az északi-déli part elkülönüléséről, összefogási lehetőségekről a borturizmus fejlődése érdekében.
Az eszmecsere után a Canarro zenekar vette át a porondot, hogy remek koncerttel szórakoztassa a közönséget. A vonósnégyes swinges lüktetésű dallamokat játszott némi népzenei vegyítéssel, az összhatás pedig rendkívül finom és kellemes hangzásvilágot alkotott, mely remekül illett a hely és a rendezvény hangulatához.
Az este folyamán a Picasso kiállítás végig nyitva tartott, és rendkívül nagy népszerűségnek is örvendett. Aligha volt olyan vendég, aki ne lett volna kíváncsi a világhírű alkotó munkásságára, és a gyűjtemény összeállítása, elrendezése nem is okozhatott csalódást a látogatóknak. Mivel a nagyszabású kiállítás nyitvatartását augusztus 28-ig meghosszabbították, így még azok is megtekinthetik, akiknek nem volt eddig alkalmuk rá.
Mindemellett a Galéria munkatársai remek tárlatvezetésekre invitálták a közönséget a többi részlegbe is. Koós Nikolett a „Modern idők”, Varga Viola a Remekművek a Szépművészeti Múzeumból”, Mácsay Krisztina pedig a Perspektívák – művészet és etnográfia” című kiállításban tartott előadást és vezetést. Az est utolsó tárlatvezetését Képes Gábor, a a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság főmunkatársa vezette a Galéria egyik különleges időszaki kiállításában, a „Magyar művészek és a számítógép” címűben.
Az utolsó Borszerda alkalmával Bellák Gábor művészettörténész tartott lebilincselő előadást „Az Avignoni kisasszonyok és a modern művészet születése” címmel. Kifejtette, hogy a legnagyobb műalkotások sem önmagukban álltak, hanem beleágyazódtak az adott társadalomba és környezetbe, melyben megszülettek. Így például az Avignoni kisasszonyok sem lehetett volna annyira sikeres és híres, ha a abban a korban a párizsi műkincskereskedők nem lettek volna olyan bátrak, és nem mernek kockáztatni még szinte ismeretlen művészek képeivel. Így Bellák Gábor szavait idézve: „zseniális körülmények teremtik meg a zseniális művészetet.” A művészettörténész előadására rengetegen voltak kíváncsiak, a Galéria barokk terme tele volt, sokan az ülőhelyek mögött sokan állva hallgatták. Könnyed stílusban, közérthetően, anekdotákkal megfűszerezve mesélt az érdeklődőknek, majd az előadást azzal zárta, hogy a mostani borszerda lehet úgy fog bevonulni a történelembe, mint az elmúlt évszázad legjelentősebb borszerdája. (Ezzel utalva egy amerikai újságíró kijelentésére, hogy az Avignoni kisasszonyok az évszázad legjelentősebb alkotására.)
Mindenesetre az utolsó Borszerda remekül sikerült, és bízunk benne, hogy a Galéria nem szakítja meg az immár többéves hagyományra visszatekintő kulturális programsorozatot, s jövőre is remek borok és rendezvények mellett élvezhetjük a csodálatos műalkotásokat.